loading

Vodotěsnost

TABULKA VODOTĚSNOSTI
STUPEŇ VODOTĚSNOSTIOZNAČENÍSTŘÍKAJÍCÍ VODA, DÉŠŤSPRCHOVÁNÍ, MYTÍ RUKOUPLAVÁNÍ,POTÁP. BEZ DÝCH.PŘÍSTROJEHLUBINNÉ POTÁPĚNÍ
WR 0 mbez označeníNENENENE
WR 30 m3 ATM/3 BARANONENENE
WR 50 m5 ATM/5 BARANOANONENE
WR 100 m10 ATM/10 BARANOANOANONE
WR 200 m20 ATM/20 BARANOANOANOANO
WR 300 m30 ATM/30 BARANOANOANOANO
WR 500 m50 ATM/50 BARANOANOANOANO
WR 1 000 m100 ATM/100 BARANOANOANOANO

Označení "water resistant" se používá u hodinek, které se nesmějí dostat do kontaktu s vodou. Maximum působící vody pro ně představuje vzdušná vlhkost. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

Označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm) se používá u odolnějších hodinek. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. V metrech (m), barech (bar) nebo atmosférách (atm). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.

Často však vzniká mylný předpoklad, že tato hodnota zároveň znamená hloubku, do které se s hodinkami bez úhony může potopit i majitel hodinek. Teoreticky tomu tak je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi do něčeho neudeříte. Pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a chemikálie.

Obecně se říká, že hodinky označené jako odolné do 30 metrů / 3atm se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání byste je brát neměli. Koupat byste se mohli teprve s hodinkami určenými do 100 metrů / 10 atmosfér. Pro potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky tedy 20 atm a profesionální potápěčské hodinky se označují jako 1000 metrů / 100 atm.

 

Poznámka: U některých náramkových počítačů SUUNTO je stupeň vodotěsnosti udáván v reálných hodnotách a proto se na ně obecná tabulka vodotěsnosti nevztahuje. To znamená, že uvedená hodnota v metrech odpovídá skutečné hloubce, do které je možno se s počítačem potopit.

Nakup teď a zaplať
až po výplatě.
x
Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prvni