Automatické hodinky

 

 

Automatické hodinky mají své vlastní kouzlo, jsou stvořeny pro skutečné milovníky hodinařiny. Automatické nebo také mechanické hodinky jsou takové, které ke svému chodu nepotřebují baterii. Tím pádem vám odpadá starost s jejich případnou výměnou a mají mnohem menší dopad na životní prostředí. Místo baterie jsou automaty doplněny o samonatahovací mechanismus.

Pokud jsou správně udržovány, mohou být předávány z generace na generaci a stávají se tak rodinným pokladem.

Na první opravu je můžete zanést až po několika desetiletích.

Nošením automatických hodinek vzdáváte hold klasické hodinařině, podpoříte hodinářské řemeslo.

Nepotřebují baterii, která znečišťuje životní prostředí.

Strojek pohání natažená pružina svým postupným rozbalováním. U automatických strojků pružinu svinuje pohyb vaší ruky při běžném nošení hodinek. Rezerva nátahu (výdrž hodinek) se běžně pohybuje okolo 2 dnů, u nejkvalitnějších hodinek kolem 10 dnů. Pro zajímavost - nejdelší rezerva chodu na světě u automatických hodinek činí 50 dní (1200 hodin) a pyšní se jí firma Hublot ve spolupráci s automobilkou Ferrari. Jedná se o hodinky Hublot MP-05 LaFerrari.

 

Výjimečnou přesností vynikají například hodinky s certifikací COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres). Jejich denní odchylka nepřesahuje -4/+6 sekund za den. U quartzových strojků je tato odchylka maximálně 0,07 sekundy za den. Přesnost těchto hodinek je elektronicky testována po dobu 15 dnů v různých polohách, za různých teplot oficiálním institutem pro testování chronometrů v Le Locle.

I ty nejdražší a nejpreciznější automaty jsou v porovnání i s běžnými quartzovými hodinkami mírně nepřesné. Průměrná denní odchylka automatických hodinek je -5/+30 vteřin (u běžných quartzových strojků je tato odchylka maximálně 10-15 sekund za měsíc). Pokud je odchylka větší je nutné hodinky seřídit v autorizovaném servisu.

Při odložení se hodinky po uplynutí rezervy chodu zastaví. Tento problém lze vyřešit zakoupením natahovače.

Tvrdé nárazy mohou strojek hodinek vážně poškodit. S automatickými hodinkami je proto potřeba jednat opatrněji než s quartzovými.

Náš tip na dárek

Kinetic systém

Seiko Kinetic je systém, který automaticky vytváří potřebnou energii využitím pohybu lidské ruky. Pohyb paže uživatele hodinek vytváří vibrace, které jsou přenášeny do generátoru. Část vyprodukované energie je využita k pohonu strojku, část je uchovávána v integrovaném kondenzátoru. Takovéto uspořádání zaručuje, že se hodinky nezastaví, ani pokud je majitel na několik dní odloží. Při plném nabití mohou hodinky vydržet až 6 měsíců. V případě, že je klidové období delší, zastavuje se pohyb ručiček, ale nashromážděná energie je dostatečná k obnovení chodu hodinek pouhými několika pohyby.

 

Výhodami tohoto systému je bezúdržbovost a ekologičnost (jako u solárních hodinek), bez nutnosti měnit baterii.

 

Tento systém zatím nabízí pouze jediná značka automatických hodinek - Seiko. Alternativním typem hodinek jsou hodinky se solárním napájením

Podívejte se, jak to vlastně celé funguje

TOP značky automatických hodinek

Hodinky Certina
Hodinky Tissot
Hodinky Seiko
Hodinky Prim