Hodinářský slovník

Materiály hodinek

Jeden z nejdůležitějších atributů hodinek? Rozhodně materiál.
Neovlivňuje pouze životnost, ale také cenu. Ať už se jedná o materiál pouzdra nebo řemínku, pečlivým výběrem dáte na odiv svoji osobnost a styl.
Jaký bude ten pravý pro vás? Inspirujte se.

Materiál

Aluminium: Chemicky značně odolný materiál, vyniká zejména svou nízkou hmotností.

Dřevo: Přírodní a udržitelný materiál. V poslední době velmi oblíbená varianta hodinek díky své lehkosti, designu a celkového vzhledu. Nejoblíbenějšími typy dřeva jsou akát, jasan, buk nebo bříza.

Karbon: Jinými slovy uhlík, velice lehký, pevný a nehořlavý prvek používaný většinou pro výrobu sportovních a armádních hodinek.

Keramika: Velmi atraktivní a tvrdý materiál, jedná se o takzvaný HighTech materiál.

Mosaz: Slitina mědi a zinku s atraktivním vzhledem.

Ocel: Nerezová ocel (stainless steel). Kvalitní, nekorodující kov, jehož nevýhodou je větší hmotnost.

Plast: Lehký, křehký, antialergenní materiál. Vhodný pro sportovní použití.

Pozlacená ocel: Ocel pozlacená vrstvou zlata o tloušťce 5-10 μm (mikronů).

Titan: Velmi kvalitní lehký a tvrdý kov, který je vhodný především pro alergiky.
 

Materiály řemínků

Milánský tah: jedná se o kovový tah, který je speciální ve variabilitě, tzn. délku kovového tahu si přizpůsobíte sami v pohodlí domova (není potřeba zkrácení od hodináře). Jedná se o ideální druh řemínku pro hodinky jako dárek (když neznáte obvod ruky osoby, které hodinky kupujete).

Ocel: Vydrží dlouhodobé působení vody a potu. Nevýhodou může být jejich vyšší hmotnost. Pokud zvolíte titan, vlastnosti zůstanou stejné, hmotnost klesne, a bude tak vhodný i pro alergiky.

Pravá kůže: Klasika všech klasik. Nejelegantnější varianta řemínku. Kožený řemínek může ze začátku působit nepoddajně, ale po čase se přizpůsobí vašemu zápěstí a už o něm nebudete vědět. Mezi nejpoužívanější druhy kůže patří vepřová, telecí nebo kozí a když budete řemínku věnovat péči, vrátí vám to dlouho trvající životností.

Silikon: Jedná se o pružný a vodoodpudivý materiál, je příjemný na ruce a neprotáčí se. Silikonový řemínek je ideální volbou ke sportovním hodinkám. Do společnosti ale raději zvolte jiný typ.

Syntetická kůže: Vyráběna z plastové základny. Její životnost sice není tak vysoké, ale je šetrnější ke zvířatům.

Textil: Jednotlivá textilní vlákna spletená do tkaniny, která vyniká především nízkou hmotností a nenáročnou údržbou. Obrovskou výhodou je nepřeberné množství designů.

Materiál