Hodinářský slovník

Hodinkové strojky

Strojky jsou srdcem hodinek.
Během mnoha let prošly dlouhým vývojem a vypadá to, že se jejich zdokonalování jen tak nezastaví.
Společně se pojďme podívat na to, s jakými typy se můžete setkat.

Strojek

Mechanické: Pro opravdové milovníky klasiky, kteří hledají ryzí duši hodinek, je toto ta správná cesta. Strojek, který se natahuje ručně pohání svinutá pružina svým postupným rozbalováním. Natahováním přes korunku se pružina zase stahuje. Běžné hodinky vydrží jeden až dva dny, ty nejkvalitnější hodinky až dva týdny.

Automat: Stejně jako u natahovacího také hodinky s automatickým strojkem jsou ideální pro hodinářské fajnšmekry. Taktéž je strojek poháněn nataženou pružinou, která se postupně rozbaluje. Nicméně u automatických strojků se pružina svinuje pohybem ruky při běžném nošení.
Rezerva nátahu (výdrž hodinek) se běžně pohybuje okolo dvou dnů, u nejkvalitnějších hodinek opět kolem dvou týdnů.
Přesnost: odchylka až +- 40 s/den, u kvaltních kousků je odchylka reálně nižší

Quartz – baterie: Quartz v češtině znamená křemen. Zdrojem energie je miniaturní baterie, která vydrží několik let. Čas určuje křemenný oscilátor, který převádí energii dodávanou baterií na elektrické kmity. Díky vysoké frekvenci kmitů jsou quartzové hodinky mimořádně přesné.
Přesnost: odchylka až +- 2 s/den.

Quartz – solární napájení: Solární panely zabudované pod ciferníkem, doplňují energii pro zasazený vysokokapacitní kondenzátor. Energie v akumulátoru vydrží 4 až 5 měsíců.  Abyste co nejvíce prodloužili jeho životnost, nechávejte hodinky na přímém světle. Budou se tak stále nabíjet a déle vydrží.
Přesnost: odchylka až +- 2 s/den.

Citizen ECO – Drive: Konec výměn baterií. ECO-DRIVE mění sluneční nebo umělé světlo v čistou energii. Rozběh již po jedné minutě osvitu, rezerva chodu až 500 dní. Ekologický a zároveň levný pohon, jelikož používá základní přírodní zdroj – světlo.
 

Seiko Kinetic: Systém automaticky vytváří potřebnou energii využitím pohybu lidské ruky. Část vyprodukované energie je využita k pohonu strojku, část je uchovávána v integrovaném kondenzátoru. Takovéto uspořádání zaručuje, že se hodinky nezastaví, ani pokud je majitel na několik dní odloží.

Strojek