Hodinky nekupujeme každý den. Vybrat si ty správné proto může být pěkný oříšek. Rozlouskněte s námi záludnosti parametrů i funkcí a buďte si jistí, že na nic nezapomenete. Právě si totiž vybíráte hodinky.  Jste tým #klasickéhodinky nebo #smartwatch? Chcete s hodinkami skákat padákem, blýsknout se na poradách nebo absolvovat celou sezónu v Národním? Čtěte dál a snadno vyberete kousek do terénu i do opery.

Strojek

Strojek je esence hodinářství, srdce hodinek a hlavní parametr, podle kterého páni tvorstva vybírají hodinky. Je libo klasiku? Vsaďte na strojky mechanické. Pohání je navinuté péro, které rozvíjením přivádí strojek k pohybu. Mechanické strojky natahujeme korunkou a jejich přesnost ovlivňuje tzv. oscilátor. Čím je vyšší, tím jsou hodinky přesnější. Mechanické hodinky můžeme natahovat také automaticky (pohybem ruky) nebo speciálním natahovačem. Hledáte-li sofistikovaného partnera, který je stejně stylový jako rafinovaný, zvolte starou dobrou mechaniku. Investice bývá vyšší, bohatě se ale vyplatí.

Běžnější je vsadit na quartz, což je klasický pohon na baterii. Díky nízké pořizovací ceně a téměř 100% přesnosti jsou quartzové hodinky nejoblíbenější.

Hodinky, které neobsahují mechaniku, ale elektroniku, označujeme jako digitální. Pohání je baterie a dopustit na ně nedají především sportovci.

Materiál

Všeobecně nejpoužívanější je nerezová ocel, tradiční hodinářský materiál, který můžeme pozlatit i pochromovat. Nevýhodou je vyšší hmotnost, na druhou stranu se říká, že ocel vydrží věčně.
Titan vyniká odolností a snadno zvládne i mořskou vodu. Navíc je velmi lehký a na své si přijdou i alergici. Body ztrácí u vyšší ceny.
U levnějších sportovních hodinek nejčastěji najdeme plast, který je hypoalergenní, velmi lehký a vodě také spolehlivě odolá. Časem ale ztrácí pružnost a křehne.
Vysoce kvalitní nebo armádní hodinky se vyrábí z karbonu, enormně pevného a nehořlavého materiálu, který je zároveň velmi lehký.
Zmínit samozřejmě musíme zlato, které je v případě hodinek investicí právě do materiálu. Zlaté hodinky vynikají stálostí, jsou odolné vůči korozi, nevadí alergikům a samozřejmě vypadají naprosto luxusně.

Velikost
Sklo

 

Budete hodinky nosit jen pár hodin denně nebo je neplánujete sundat ani během spánku? Vybírejte podle toho také materiál sklíčka.
Akrylátová skla jsou levná, ale náchylnější k poškrábání.
Minerální sklíčka s příměsí křemene patří mezi nejpoužívanější varianty, jejich cena je navíc stále velmi přívětivá.
Nejtvrdší jsou sklíčka ze safíru. Vynikají velkou odolností proti poškrábání, mají ale také nejvyšší cenu.

Řemínek

 

 

Řemínek volte podle vkusu i určení hodinek. Společenským akcím nejvíce sluší řemínky kožené, snesou ale i solidní provedení ocelových tahů. Prudce stoupá popularita textilních a gumových řemínků, a to zejména mezi sportovci. Do divadla je ale neberte.

Vodotěsnost

 

 

Čtete na hodinkách „water resistant“ a už nazouváte ploutve? Pozor na to. V takovém případě zvládnou vlhkost, před potápěním je ale určitě sundejte. V naší tabulce získáte přehled o tom, jestli vaše hodinky snesou sprchu nebo rovnou patří na zápěstí námořníkům.

Osvětlení

 

 

Jaksepatří tradiční forma osvětlení hodinek je luminiscenční, pochází totiž ze zákopů první světové války. Od poměrně kontroverzních radioaktivních směsí se naštěstí rychle přešlo k bezpečným skleněným mini kapslím s tritiem, jež svítí déle než 20 let. Osvítit hodinky můžeme samozřejmě také elektricky, třeba automaticky jejich nakloněním, podsvícen ale může být také displej nebo rovnou celý ciferník.

Displej

 

I záležitost zobrazení času na displeji může být věc stylu. Klasické analogové hodinky s časem znázorněným ručičkami evokují nákladnější zpracování a budou tak slušet všem společenským příležitostem. Digitální hodinky zobrazují čas v číslicích a v klidu jej zjistíte i v naprosté tmě díky podsvícení displeje. Často zobrazují mnoho dalších funkcí jako barometr, stopky atd.

Je budoucí majitel hodinek nadšenec do technologií nebo nedá dopustit na starou dobrou klasiku? Nezáleží na tom. V obou případech na zápěstí s hodinkami připne i doplněk, který v otázce módních trendů nemá žádné datum expirace. Přesvědčte se o jeho sofistikovanosti i vy. 

Nárazuvzdornost

 


Pro dřevorubce, hasiče a další (nejen) muže, kteří se v kanceláři neohřejí, jak je rok dlouhý, je důležitým faktorem při výběru hodinek také nárazuvzdornost. Tou se rozumí, jak odolá nárazům setrvačka (mechanické hodinky) a rotor hodinek (automatické hodinky). Obecně lze říci, že nejlépe odolají nárazům hodinky quartzové, jejichž strojek vyniká lehkostí a navíc jej ještě chrání tlumící plastová vložka.

G-Shock